Számológépek története
A világ első számológépének az abakuszt tartják. Ez az ókori tudósok kedvelt eszköze volt, mely még egyáltalán nem függött a technológiától. Az abakusz egy fából és fémből alkotott szerkezet volt, mely egy keretből állt, aminek a belsejét vízszintes rudak osztották fel. A rudakon mozgatható golyók voltak. Ezek jelölték a számokat, attól függően, hogy a tudósok milyen nagyságrendben akartak mérni vele. Kezelése manapság komplikáltnak tűnhet, de némi gyakorlással meg lehet tanulni használatát. Az eszközt évezredekig használták, sőt Kína fejletlenebb régióiban még a mai napig is.
A következő mérföldkő 1623-ban történt, amikor felfedezték az első automata számológépet. Ennek tovább fejlesztésével alkotta meg Pascal 1645-ben a Pascaline-t, mely még mindig messziről sem hasonlított a mai gépekre. Ennek segítségével azonban az alap matematikai műveletek mellett már százalékot is lehetett számolni, valamint gyököt vonni.
Egészen a 20. századig kellett várni az újabb nagyobb fejlődésig. Ekkor lepték el a piacot a motoros gépek, melyeket bár kezelni könnyebb volt, technológiájukat tekintve nem haladták meg elődjeiket. Manapság ezeket az eszközöket már a zsebünkben is hordhatjuk, és szinte mindegyik képes már nehezebb feladatok kiszámolására is. Legtöbbjük már elemmel működik, de egyes gyártók apró napelemcellákkal is ellátják készülékeiket.